فرمانده نیروی پدافند هوایی گفت: نیروی قدرتمند پدافند هوایی امروز در بهترین شرایط قرار دارد و این هشدار را به دشمنان می‌دهم که هرگز در فکر حمله به ایران اسلامی به ذهن‌شان خطور نکند؛ چراکه ما با تمام توان ایستاده‌ایم و پاسخ ما به آنان پشیمان‌کننده است.

خبرگزاری میزان – به گزارش خبرنگار دفاعی امنیتی دفاع‌پرس، امیر سرتیپ «علیرضا صباحی‌فرد» فرمانده نیروی پدافند هوایی ارتش در مراسم نقش علم و فناوری در دوران دفاع مقدس که صبح امروز (یکشنبه) در دانشگاه پدافند هوایی برگزار شد، اظهار داشت: در سال‌های گذشته با محدویت سلاح و سامانه مواجه بودیم و رزمایش‌های خود را با سامانه‌های مختصر دوران دفاع مقدس برگزار می‌کردیم، اما امروز با بهترین تجهیزات بومی و داخلی که در لبه فناوری تجهیزات دنیا قرار دارند، رزمایش برگزار می‌کنیم و دشمنان ما این را می‌دانند که ما امروز قدرت مطلق پدافندی در سطح منطقه هستیم.

امیر صباحی‌فرد ادامه داد: امروز نیروی پدافند هوایی در حوزه تجهیزات راداری، فاوایی، جنگالی، اطلاعاتی، رهگیری و درگیری در سطح تجهیزات به‌روز دنیا قرار دارد.

وی با اشاره به اینکه نیروی پدافند هوایی سامانه‌های بومی خود را متناسب با تهدیدات به‌روز می‌کند، افزود: امروز پوشش پدافندی لازم را در همه سطوح و لایه‌های هوایی ایجاد کرده‌ایم و در حوزه ارتفاع بالا توانسته‌ایم سامانه باور ۳۷۳ را تا برد ۲۰۰ کیلومتر تست کنیم و همچنین تست‌های اولیه ۳۰۰ کیلومتری این سامانه را آغاز کرده و انجام می‌دهیم.

فرمانده نیروی پدافند هوایی ارتش عنوان کرد: امروز با سامانه‌های راداری بومی که در اختیار داریم، هزاران کیلومتر مجاور را رصد می‌کنیم و قادر هستیم تحرکات دشمنان‌مان را در منازل و پایگاه‌هایشان رصد می‌کنیم.

امیر صباحی‌فرد با بیان اینکه امروز به سطحی از توان بازدارندگی رسیده‌ایم که به دشمن اجازه عرض اندام نمی‌دهیم، گفت: اگر دشمنان امروز به ما تهاجم نمی‌کنند به جهت اقتدار ملت ایران است و اگر امکان تهاجم برای دشمن فراهم بود، تاکنون بار‌ها به ما حمله کرده بود.

وی تصریح کرد: نیروی قدرتمند پدافند هوایی امروز در بهترین شرایط قرار دارد و این هشدار را به دشمنان می‌دهم که هرگز در فکر حمله به ایران اسلامی به ذهن‌شان خطور نکند؛ چراکه ما با تمام توان ایستاده‌ایم و پاسخ ما به آنان پشیمان‌کننده است.

فرمانده نیروی پدافند هوایی ارتش در ادامه به عملکرد یگان‌های پدافندی در دوران دفاع مقدس اشاره و عنوان کرد: پدافند هوایی کشورمان هشت سال دفاع مقدس را با افتخار پشت سر گذاشت.

امیر صباحی‌فرد ادامه داد: تجهیزات ما در دوران دفاع مقدس، بسیار محدود و اندک بود و البته در این حوزه نیز کاملاً وابسته بودیم. مهم‌ترین سامانه‌های پدافندی ما در دوران دفاع مقدس سامانه‌های هاگ، راپیر و اسکای‌گارد بودند که توسط مستشاران خارجی آماده‌سازی می‌شدند و بعد از انقلاب نیز این افراد کشور ما را ترک کردند.

وی افزود: از جمله‌ دلایلی که کارشناسان درخصوص بروز جنگ تحمیلی ارائه می‌دهند، این است که دشمنان می‌گفتند ارتش ایران وابسته و نامنسجم است و این بهترین فرصت برای تهاجم به ایران است؛ بنابراین رژیم بعثی با حمایت بیش از ۴۰ کشور به ایران اسلامی حمله کرد.

فرمانده نیروی پدافند هوایی ارتش اضافه کرد: معمولاً با اولین حمله و تهاجم فرودگاه‌های نظامی و غیر نظامی کشور‌ها بسته می‌شوند، اما در دوران دفاع مقدس حتی یک لحظه هم فرودگاه‌های کشور بسته نشد.

امیر صباحی‌فرد یادآور شد: دشمن می‌خواست با قطع صدور نفت اقتصاد کشور را مختل کند و نگذارد که نفت از جزیره خارگ صادر شود؛ لذا بیش از دو هزار و ۸۰۰ بار به این تأسیسات حمله کرد که البته غالب این حملات، نافرجام بود.

وی با اشاره به تغییر فاز دکترین دفاعی پس از پیروزی انقلاب اسلامی گفت: پیش از انقلاب اسلامی پدافند هوایی در حفاظت از فرودگاه‌ها، مراکز نظامی، مخازن سوخت، سایت‌ها و رادارها خلاصه می‌شد، اما بعد از انقلاب اسلامی ما امنیت ۵۰۰ نقطه حیاتی را تأمین کردیم.

فرمانده نیروی پدافند هوایی ارتش اظهار داشت: جنگ هشت ساله با اقدامات خلاقانه و ابتکارات پیش رفت و ما توانستیم در عملیات والفجر ۸ با تدبیر و ابتکار، ماشین جنگی رژیم بعثی را متوقف کنیم.

امیر صباحی‌فرد در پایان خاطرنشان کرد: امروز پدافند هوایی جزء اولین نیرو‌هایی است که توانسته فرماندهی و کنترل را در سازمان رزم خود ایجاد کند.

#منبع:میزان

#موسسه_حقوقی_مباشرتی_صبای_عدالت_آریانا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *