/ در بودجه ۱۴۰۲ سیاست‌های کلی برنامه هفتم توسعه مورد توجه قرار گرفته است

رئیس‌جمهور گفت: کسانی که امروز می‌خواهند سپاه مقتدر را مورد سرزنش قرار دهند به دلیل حرکت انقلابی در مبارزه با تروریسم نقش‌آفرینی از تلاش آن‌ها تلاش مذبوحانه است مانند محاسبات قرن محکوم به شکست است.

در جلسه علنی امروز (یکشنبه ۲ بهمن) مجلس شورای اسلامی، آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور برای دفاع از کلیات لایحه بودجه سال ۱۴۰۲ در مجلس حضور پیدا کرد.

رئیسی  در جلسه بررسی کلیات لایحه بودجه ۱۴۰۲ کل کشور در جلسه علنی مجلس با تشریح شرایط کشور اظهار داشت: باید شکرگزار خداوند بزرگوار باشیم که با وجود همه دشمنی‌ها، توطئه ها و فتنه‌ها حضور مردم و مشارکت ملت صبر و بردباری مردم باعث شد که دشمن ناکام شود.

وی افزود:  اینکه دشمنان می‌خواهند بخش قابل توجهی از حاکمیت ما را مورد سرزنش قرار بدهند به دلیل موفقیت ما است؛ هیچ ارتشی و هیچ نیروی مسلحی به میزانی که سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با تروریسم مقابله کرد و شر تروریست‌ها را از سر منطقه کوتاه کرد، تلاش نکرده است؛ این موضوع را هم ارتش‌های کشورهای منطقه معترف هستند و هم مسئولین عالی در سراسر منطقه معترف هستند که سپاه در برخورد با تروریسم نقش اول را داشته است.

رئیس جمهور تاکید کرد: در همین مدت کوتاه بارها مسئولان به ما گفتند که اگر سپاه نبود و اگر حاج قاسم سلیمانی و مجاهدت‌های سپاه نبود، اکنون شرایط در کشور ما و منطقه به شکل دیگری بود.

وی با قدردانی از سپاه اظهار کرد: کسانی که امروز می‌خواهند این سپاه مقتدر را مورد سرزنش قرار دهند به دلیل این حرکت انقلابی در مبارزه با تروریسم نقش آفرینی از تلاش آنها تلاش مذبوحانه است مانند محاسبات قرن محکوم به شکست است. تمام تلاش دولت این بوده است که بودجه ۱۴۰۱ را با رشد اقتصادی دنبال کند. در حال حاضر شاهد رشد قریب چهار درصدی هستیم که بیانگر رشد در همه بخش ها است. کاهش تورم و رشد در حوزه تولید نشانه های خوبی است.

وی اضافه کرد: ما پنج درصد رشد تولید و بیش از پنج درصد رشد تجهیزات تولید را شاهد هستیم. علیرغم همه تحریم‌ها شاهد افزایش تولید میعانات گازی هستیم و دولت توانسته علیرغم خنثی‌سازی تحریم‌ها به منابع ارزی دست پیدا کند. قرار بود استقراض از بانک مرکزی صورت نگیرد و ما با وجود افزایش یارانه‌های نقدی دچار استقراض نشدیم و این موفقیت دولت است.

رئیسی در مورد بودجه ۱۴۰۲ گفت: تلاش شده است در تنظیم بودجه سیاست های برنامه هفتم و سند کلی آمایش سرزمینی مورد توجه قرار گیرد.

وی با اشاره به برخی از ویژگی‌های مهمترین سند مالی دولت تصریح کرد: در تنظیم بودجه شفافیت و درج تمام منابع و مصارف مورد تاکید قرار گرفته است؛ بهبود معیشت مردم، کاهش تورم، حمایت از بازار سرمایه و توجه  به افزایش سهم درآمدهای مالیاتی نیز از دیگر ویژگی‌های بودجه است.

رئیس جمهور توجه به رشد اقتصادی، اشتغال و فعال شدن صندوق های عدالت و پیشرفت در همه استانها برای تکمیل پروژه های نیمه تمام را  جزو مهمترین ویژگی‌های بودجه دانست و افزود: تامین یارانه نقدی یا کالابرگ، تامین یارانه نان، رشد متوسط بیست درصدی حقوق کارمندان و پیش بینیِ واردات خودرو نیز در بودجه سال آینده مورد توجه قرار گرفته است.

وی در ادامه به دیگر ویژگی‌های بودجه اشاره و تصریح کرد: افزایش اعتبارات تملک دارایی سرمایه ای، رشد ۴۳ درصدی اعتبارات بخش سلامت، تامین منابع مالی برای ساخت مسکن و پیش بینی تخفیف مالیاتی برای پروژه های نهضت ملی مسکن نیز در بودجه مد نظر قرار گرفته‌است.

رئیسی با بیان اینکه تمام تلاش بر این است که میان درآمد و هزینه مغایرتی نباشد تا کسری بودجه که تورم زاست صورت نگیرد، گفت: مدیریت بر بازار سرمایه از نکات مورد تاکید بودجه سال آینده است.

وی در مورد علت افزایش هزینه‌ها افزود: هزینه ها به دلیل حقوق و دستمزد افزایش داشته است،‌ البته بخشی از آن هم مربوط به هدفمندی یارانه هاست.

رئیس جمهور گفت: ۴ نکته محوری در اینجا داریم: مسکن، سفره مردم، خودرو و سلامت؛ در این ۴ حوزه برنامه کوتاه مدت داریم که انشاالله حتما وضعیت در آینده نزدیک بهبود خواهد یافت.

وی بر لزوم امید بخش بودن اقدامات دولت و مجلس تصریح کرد: پیامی که از دولت و مجلس دریافت می شود باید برای مردم امید بخش باشد چون دشمن تمام توانش را گذاشته است تا امید مردم را به یاس تبدیل کند.

رئیسی با بیان انیکه آینده روشن است و همه آمارها نشانده رشد در کشور است، گفت: با مدد الهی و توجه به شاخص های که عرض شد وضعیت ارز، طلا و بسیاری از گرانی‌ها حتما کاهشی خواهد شد. با اراده و مشارکت مردم و همت مسئولین انشاالله این رشد را ارتقا خواهیم بخشید و زمینه یاس در جامعه را از بین خواهیم برد.

پایان پیام/

منبع.فارس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *