/ همه دستگاه‌ها در کشور برای جذب نخبگان آمادگی کامل دارند

رئیس جمهور با تقدیر از زحمات کادر درمان گفت: بیش از 90 درصد داروهای ما تولید داخل است و بسیاری از تجهیزات پزشکی در داخل تولید می‌شود.

،  آیت الله رئیسی رئیس جمهور صبح امروز در بیست و هشتمین جشنواره تحقیقات و فناوری علوم پزشکی رازی با تبریک فرارسیدن ماه رجب گفت: انشالله که ماه رجب ماه پربرکتی باشد و نهایت استفاده را از این ماه داشته باشیم. خوشحالم که در جمع فرهیختگان و فعالان عرصه سلامت هستیم و وظیف داریم از زحمات عزیزان تشکر کنیم.

وی گفت: دانشمندان جوان ما با تولید واکسن کرونا برای کشور افتخارآفرینی کردند و  امروز بخش عمده‌ای از دارو و تجهیزات پزشکی با استانداردهای جهانی در داخل کشور تولید می‌شود.

رئیس جمهور اظهار داشت: دانشمندان ما در بخش سلامت و درمان علاوه بر آنکه در آزمون بزرگ صیانت از جان مردم در برابر شیوع کرونا خوش درخشیدند، در زمینه تولید واکسن کرونا نیز افتخارآفرینی کرده و ایران را از واردکننده واکسن کرونا به صادرکننده واکسن تبدیل کردند.

رئیس جمهور در ادامه گفت: دبیر کل سازمان ملل در جلسه ای که با او داشتیم از من عذرخواهی کرد که نتوانسته تحریم های دارو را از دوش مردم ایران بردارد، ولی در همان جلسه گفتیم علاوه بر اینکه موفق شدیم بیش از 70 درصد واکسیناسیون داشته باشیم، صادر کننده واکسن نیز شدیم.

آیت الله رئیسی ادامه داد: امروز بیش از 90 درصد داروهای ما تولید داخل است و این دستاوردها محصول دانشگاه و اساتید دلسوز است و امروز ایده پردازی در دانشگاه ها باید تشویق شود.

وی افزود:  علاوه بر نخبگان همه پژوهشگران باید حمایت شوند، در این دولت توانستیم نخبگان زیادی را در دستگاه های اجرایی جذب کنیم، همه دستگاه های اجرایی برای جذب نخبگان آمادگی کامل را دارند.

وی افزود: علاوه بر نخبگان همه پژوهشگران باید حمایت شوند، در این دولت توانستیم نخبگان زیادی را در دستگاه های اجرایی جذب کنیم.

آیت الله رئیسی گفت: پژوهش ها و تحقیقات باید هدفمند باشد، ما اگر امروز دانشمندانی مثل  رازی و بوعلی را می شناسیم به تحقیقاتشان می شناسیم. همواره تاکید کرده ام که باید  ارتباط صنعت و دانشگاه  حفظ شود. 

وی ادامه داد: امروز دانشگاه ها را به تحقیقاتشان می شناسیم و باید تولیداتشان بر مبنای نیازهای کشور باشد و باید گره ای از کشور را باز کند، اساتید نیز باید نظام مسائل کشور را بشناسند و برای حل مسئله تلاش کنند. 

رئیس جمهور گفت: امروز با تلاش دانشمندان ما دانشگاه های علوم پزشکی مرجعیت را برای ایران پیدا کرده اند، این مرجعیت علمی برای دانشگاه های علوم پزشکی در ایران اسلامی وجود دارد.

وی عنوان کرد: به وزاری دولت گفته ام هم باید سرمایه گذاری و هم بهره وری داشته باشیم، هر گونه هزینه کردن در حوزه سلامت هزینه نیست و سرمایه گذاری است.

رئیسی گفت: در دانشگاه ایده پردازی باید مورد تشویق قرار گیرد. حمایت مالی، حقوقی و علمی از یک پژوهشگر و محقق اهمیت دارد.

رئیس جمهور تاکید کرد: حمایت از نخبگان حتمی است و همه پژوهشگران باید مورد حمایت قرار گیرند. بحث اشتغال پژوهشگران بسیار مهم است.

وی با اشاره به استفاده دولت سیزدهم از نخبگان گفت:‌ همه دستگاه‌ها در کشور برای جذب نخبگان آمادگی کامل دارند و از جذب نخبگان استقبال می‌کنند. 

آیت الله رئیسی ادامه داد:‌ به روسای دانشگاه های علوم پزشکی برای افزایش بهره وری گفته ام  که نیاز است در حوزه های مختلف بازنگاهی به بهره وری داشته باشیم و علم باید ارتقا پیدا کند. امروز 101 هزار استاد دانشگاه در کشور داریم، این یک سرمایه عظیم است.

وی افزود: وجود این اساتید باید موجب ارتقای علم و دانش شود و کار فناوری پایه در کشور پیگیری شود. من هدیه هم اگر بخواهم به کشورها بدهم در حوزه کارهای دانش بنیان است. 

رئیسی عنوان کرد: در بودجه 1402 با همکاری مجلس تلاشمان این است که در حوزه سلامت عزیزان دچار تنگنا نشوند و این بخش برای ما بخش ویژه ای است و به معیشت و سلامت مردم توجه کرده ایم.

وی افزود: یکی از اولویت های امروز ما مسئله سلامت است، توجه ما به حوزه سلامت هم در بخش بودجه و هم در پیگیری ها مورد تاکید ما بوده است.

آیت الله رئیسی در پایان گفت: به وضع موجود هرگز قانع نشوید، کشور همچنان نیاز به حضور متخصصین در شهرستان ها و بخش ها وجود دارد، تلاش عزیزان در دانشگاه ها و مراکز درمانی قابل تقدیر است. ادراک تلاش ها و توانایی دانشمندان با بخشنامه و سخنرانی به وجود نمی آید و با اقدام اتفاق می افتد. این ادراک در کشورهای همسایه به وجود آمده که توانمندی حوزه سلامت در ایران اسلامی به وجود آمده است و این کار محصول شما فعالان و دانشمندان حوزه سلامت است.

پایان پیام/ 

منبع فارس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *