وزیر بهداشت: کیت تشخیص کرونا به اندازه کافی در کشور موجود است

تهران – ایرنا – وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: کیت تشخیص بیماری کرونا در کشور به تعداد لازم موجود است. تاکنون از ۲۸۵ فرد مشکوک تست گرفته شده و فقط نتیجه ۱۸ بیمار مثبت بوده است.

به گزارش روابط عمومی وزارت بهداشت، سعید نمکی افزود: بررسی همه موارد مشکوک ادامه دارد و آمار افراد مبتلا بین ساعت ۱۲ تا ۱۳ اعلام می شود که مربوط به افراد مبتلا تا روز گذشته و تا ظهر همان روز است.

وزیر بهداشت گفت: شایعاتی که درباره کمبود کیت تشخیصی کرونا وجود دارد کذب است. کیت تشخیص این ویروس به اندازه کافی در کشور موجود است. به اندازه کافی کیت و کارشناسان برجسته در دانشگاههای علوم پزشکی برای تشخیص بیماری داریم و از مردم می خواهیم به شایعات توجه نکنند و وزارت بهداشت هر موردی را به طور دقیق به مردم اطلاع رسانی می کند.

وی افزود: ممکن است افرادی دچار علایم بیماری شده باشند اما همه آنها کرونا نیست. برای تشخیص این بیماری سه بار باید آزمایش انجام شود مرحله آخر آزمایشی است که در انستیتو پاستور انجام می شود و اگر این مرکز امضا کند به عنوان مبتلا به کرونای جدید است.

نمکی افزود: تهاجم و کشندگی ویروس کرونا از ویروس H۱N۱ که پاییز امسال کنترل کردیم به مراتب کمتر است و حتی مرگ آوری آن از سارس که در سال ۲۰۰۳  در چین شایع شد هم کمتر است و ویروس ضعیف تری است. مشکل فقط سرایت بیشتر این ویروس است که افراد بیشتری را درگیر می کند.

وی ادامه داد: بر اساس پروتکل های سازمان بهداشت جهانی افراد که علایم بیماری را داشته باشند و چین یا کشورهای آلوده سفر کرده باشند به عنوان افراد مشکوک با آنها برخورد می کنیم. هیج یک از افرادی که در قم گزارش شد سفری به کشور خارجی نداشتند حتی طبق اعلام خودشان با هیج تماسی با افراد آلوده به ویروس کرونا نداشند به همین علت همکاران ما در قم طبق پروتکل این افراد را به عنوان افراد مشکوک تلقی نکردند.

وزیر بهداشت گفت: با مشاهده تابلوی بیماری در این افراد و ابتلای آنها به عفونت دو طرفه تنفسی مشکوک شدند و بعد از بررسی به اینباور رسیدند که این افراد از نظر کرونا هم بررسی شوند که در مورد دو بیمار در استان قم نمونه برداری و آزمایش کرونا مثبت شد و متاسفانه فوت کردند.

نمکی افزود: پس از مشکوک شدن به این بیماران تیم وزارت بهداشت در بیمارستان مستقر شد و پس از بررسی مشخص شد و کار گسترده ای بر اساس پروتکل های سازمان بهداشت برای این بیماران انجام شد و متوجه شدیم که تعدادی از این بیماران با افرادی که از قم به شهرهای دیگر سفر کرده اند در تماس بوده اند به عنوان نمونه یک نفر که طبیب ما بود به اراک سفر کرده بود.

وی گفت: این پزشک که در روزهای اول حال مساعدی نداشت اکنون رو به بهبود است در اراک از هشت نفر دیگر هم تست گرفته شد که همگی منفی بود.

وزیر بهداشت افزود: همزمانی بروز مواردی از ویروس کرونا و شیوع ویروس آنفلوانزا در کشور کار را سخت کرده است و اکنون با نگاه سختگیرانه در مرحله اول همه موارد مشکوک را به نگاه به کرونا می سنجیم در حالی که خیلی از نقاط دنیا بر عکس این را می گویند. هر موردی از این ویروس را پیدا کنیم و ثابت شود صادقانه به مردم اعلام می کنیم و مردم مطمئن باشند که هیچ موردی را پنهان نمی کنیم.

توسط goodnews

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *