رییس جمهور با بیان اینکه برگزاری تجمعات همچنان ممنوع است، گفت: ۱۰ استان که در هفته‌های قبل در شرابط بسیار سخت و در پیک بیماری بودند، امروز از پیک بیماری عبور کردند.

رییس جمهور:حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی امروز در جلسه ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا اظهارداشت: امروز از روز‌هایی در ستاد ملی مدیریت کرونا بود که گزارش آمار و ارقام استان‌ها امیدوار کننده بود. حدود ۱۰ استان نام برده شد که در هفته‌های قبل در شرایط بسیار سختی بودند و در پیک بیماری بودند، اما بحمدالله امروز از پیک این بیماری عبور کرد‌ه‌اند.
رییس جمهور بیان کرد: چند استان دیگر هم هستند که هنوز نیاز به کار، تلاش و همکاری مردم در مبارزه با کرونا دارند تا از شرایط پیک در این استان‌ها عبور کنند.
وی یادآور شد: بحمدلله تا امروز هر استانی که یک دور وارد پیک این بیماری شده و مشکلات پیک را دیده و عبور کرده است، دیگر در این استان‌ها شاهد پیک دوم کرونا نبوده‌ایم وا میدواریم در آینده نیز اینچنین باشد.
حجت‌الاسلام روحانی گفت: امیدواریم روندی که امروز مردم در مراعات پروتکل‌های بهداشتی در دستور کار قرار داده‌اند، ادامه دهند و دراین صورت حتما شاهد خبر‌های خوبی در زمینه کنترل و مهار کرونا خواهیم بود.
رییس جمهور گفت: ادارات، بانک‌ها و مراکز عمومی رفت و آمد مردم رعایت موارد بهداشتی به خوبی انجام می‌ دهند اما ممکن است هنوز جا‌هایی باشد که باید با دقت بیشتر پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنند.
وی اظهار کرد: دنبال این هستیم که با تعیین مقررات با افراد متخلف برخورد کنیم و  این موضوع جای تردیدی ندارد. حتما مقرراتی هم برای ماه محرم تعیین خواهیم کرد و مسٌئولین مساجد، تکایا و هیئات مذهبی باید مسئولیت بپذیرند و آن کسی که مسئول می‌شود اگر خدای ناکرده دقت و مراعات نکرد، باید با او برخورد شود.
حجت‌الاسلام روحانی تصریح کرد: برای تعیین نحوه برخورد با متخلفین از پروتکل‌های بهداشتی، قرار شد وزارت کشور و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با کمک هم مقرراتی را تعیین و به ستاد ملی کرونا ارائه کنند تا این موارد را علاوه بر موارد قبلی تصویب کنیم و در این ایام مورد استفاده قرار گیرد.
رییس جمهورخاطر نشان کرد: تمام مقرراتی که از روز اول تاکنون توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام شده است و تاکید شده همچنان به قوت خود باقی است تا روزی که همین وزارت بهداشت به مردم اعلام کند و بگوید واکسن قابل قبول در دسترس در اختیار است و شرایط تحت کنترل است.
وی ادامه داد: راهبرد ما در مقابله با ویروس کرونا تغییر نکرده است و همان را هبرد قبلی است اولین قدم آگاهی بخشی به مردم است، مردم کاملا باید نسبت به این ویروس، آموزش داده شوند هنوز هم با همه کاری که در رسانه‌های عمومی شده، باید تلاش کرد و به مردم توضیحات لازم را ارائه کرد.
حجت‌الاسلام روحانی گفت: نکته دوم این است که مردم باید موارد بهداشتی را بر هر چیزی مقدم بدانند و همواره این موارد را رعایت کنند همچنین مسئله الزام استفاده از ماسک را جدی بگیرند.
رییس جمهور افزود: اجتماعات همچنان ممنوع است گر چه گاهی اعلام می‌شود در مواردی در یکی از استان‌ها محدودیت‌هایی باید رعایت شود اما ما در ستاد ملی مدیریت کرونا این عامل را ورای مقررات استانی اعلام کردیم در شرایط فعلی تا اطلاع ثانوی برگزاری اجتماعات تحت هر شرایطی ممنوع است.
وی با بیان اینکه حتما باید با متخلفین پروتکل‌های بهداشتی برخورد شود، گفت: ادارات ما هم اکنون بالای ۸۰ درصد موارد بهداشتی را رعایت می‌کنند حال اگر در ادارات فردی مقررات را رعایت نکرد باید تنبیه شود و مسئولان باید آمار برخورد با چنین افرادی را نیز مطرح کنند.
حجت‌الاسلام روحانی خطاب به استانداران گفت: همانطور که اعلام می‌کنید ده واحد صنفی به خاطر تخلف پلمپ شدند باید برخورد‌های سخت گیرانه با افراد متخلف نیز صورت گیرد تا آن‌ها بدانند باید به رعایت دستور العمل‌ها الزام داشته باشند.
رییس جمهور افزود: نکته بعدی ادامه تست گیری و شناسایی افراد مبتلا به کرونا است راه مقابله با این ویروس این است که بدانیم چه کسانی درگیر این بیماری هستند بعد از آن وقتی افراد آلوده به کرونا شناسایی شدند باید این افراد را از جامعه جدا کنیم و در مرحله بعد باید شناسایی کنیم این فردی که مبتلا شده با چه کسانی در ارتباط بوده است.
حجت‌الاسلام روحانی اظهار کرد: در دیگر کشور‌ها سیستم مونیتورینگ را نیز مورد استفاده قرار داده اند و با استفاده از تلفن همراه به شناسایی و کنترل مبتلایان به کرونا پرداخته‌اند، اگر وزارت بهداشت ما این راه را مطلوب بداند به کمک وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات می توانیم امکانات را برای این اقدام بسیج کنیم.
رییس جمهور افزود: آنچه امروز برای ما مهم است سه نکته است اول اینکه سرعت انتشار این ویروس در برخی نقاط بالا است و بیشتر آن هم به دلیل برگزاری اجتماعات است لذا به استان‌ها اختیاراتی دادیم تا ستاد‌های استانی بتوانند دستور العمل‌هایی را برای اقدامات محدود کننده و سخت گیرانه برای یک هفته واگر لازم بود برای مدت بیشتری در آن استان‌ها ادامه دهند.

 

وی افزود: نکته دوم تعیین وضعیت درگیری نقاط مختلف کشور با کروناست که به مسائل زیادی مرتبط است و وابسته به امکانات ما در آن استان هم هست، در این باره بیشتر شهرستان‌ها مدنظرهستند. البته نیروی انسانی هم در این پارامتر موثر است و کمک مردم در این راستا نیز تاثیرگذار است که اگر رعایت نکنند مشکلات بزرگی پدیدار می‌شود.
روحانی گفت: یکی از مسائل مهمی که برآن تاکید داریم، همچنان تقویت بخش سلامت کشور است لذا باید مراکز و تجهیزات درمانی و پزشکی و نیروی انسانی باید افزوده شود. یکی از مصوبات ما در این جلسه این بود که افرادی که می‌خواهند به عنوان پرستار استخدام شوند آآن‌هایی که قرارداد کار معین و شرکتی بودند و در بخش کرونا فعالیت می‌کردند، آن‌ها صاحب امتیاز هستند و وزارت بهداشت در استخدام می‌تواند به آن‌ها اولویت دهد.
رییس جمهور خاطرنشان کرد: امسال بیشترین تخت بیمارستانی را آماده می‌کنیم و حدود ۸ هزار تخت اضافه می‌شود. باید فشار روی بخش درمان کاهش یابد و به آرامش نسبی در این زمینه دست یابیم.
وی با تشکر از سخنان حکیمانه رهبر انقلاب عنوان کرد: متولی تصمیم گیری نهایی در مبارزه با کرونا همین ستاد ملی کروناست. آدرس را عوض نکنیم و مسیر را اشتباه نرویم. تنها یک خانه هست و یک در دارد و مقرراتی را که وضع می‌کند برای همه لازم الاجراست و حتی رهبر معظم انقلاب در بیانی متواضعانه فرمودند، خود بنده نیز هرچه این ستاد بگوید را اجرا می‌کنم.
روحانی گفت: ماه محرم برای همه مهم است، ملتی که در طول قرن‌ها با عشق امام حسین (ع) روز‌های سخت را پشت سر گذاشته و با روحیه قوی در برابر انواع فشار‌های ایستادگی کرده است، مگر می‌تواند امام حسین را فراموش کرده و مراسم عزای او را تعطیل کند؟ حتما محرم ما محرمی است که بوی عزاداری امام حسین به مشام همه خواهد رسید و وقتی وارد خیابان می‌شویم وقتی به علایم و پرچم‌ها نگاه می‌کنیم، هلال محرم را به خوبی با چشم احساس می‌کنیم.
رییس جمهوربا اشاره به اینکه باید فضا، فضای حسینی شود، تصریح کرد: باید برگزاری و نصب پرچم‌های مراسم عزا را در نظر داشته باشیم، اما حفظ مالکیت خصوصی مردم را نیز در نظر بگیریم و پرچم‌ها را روی دیوار‌های مردم بدون اجازه نصب کنیم. فضا را باید فضای کاملا سوگوارانه کنیم.
روحانی عنوان کرد: مناسک عزاداری ممکن است با سال‌های پیش متفاوت باشد بخاطر اینکه امسال باید پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنیم و از ماسک استفاده و از ماسک استفاده کنیم و در فضا‌های سرپوشیده مراعات کنیم و تمام دستورالعمل‌هایی که تا پایان هفته اینده مشخص و به همه دستگاه‌ها ابلاغ می‌شود، همه باید آن‌ها را رعایت کنند.
وی افزود: امسال صاحبان عزا در مساجد و محافل وظیفه جدید به عهده دارند و آن مراعات برای تضمین سلامت همه عزادارن حسینی است. همه جوامع مدنی دینی مانند حسینیه و مساجد باید احساس کنند این وظیفه را بر دوش دارند و همه باید همکاری کنند. دشمنان ما منتظر بهانه هستند و نباید بهانه به دست دشمنان دین بدهیم و همانطور که عاشورا را باید زنده نگه داریم باید آرمان عاشورا که عدل و آزادی و حیات و سلامت مردم است، را زنده نگه داریم.
رییس جمهور تاکید کرد: بیانات روز گذشته رهبر معظم انقلاب درباره عزاداری فصل الخطاب بود و همه باید این موارد را مدنظر داشته باشند.
روحانی یادآور شد: امروز تصمیمات خوبی را نسبت به مستاجرانی که در تنگنا هستند، مصوبه خوبی را برای کمک به ان‌ها در ودیعه‌ای که می‌گذارند و هم برای استخدام مصوبه‌ای داشتیم که کسانی که در زمان کرونا فعالیت داشتند باید برای شان امتیازی در نظر گرفته شود و هم برای بازگشایی مدارس از نیمه شهریور تصمیمات نهایی گرفته شد و بر این مبنا، وزارت خانه ها، تصمیمات لازم را بگیرند و به تصویب برسانند.
**************************************
منبع : میزان
#صبای عدالت آریانا
#SAAOK

توسط goodnews

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *