کارشناس حوزه انرژی گفت: طرح فروش اوراق نفتی از طریق بورس انرژی می‌تواند ضمن تامین منابع مالی مورد نیاز دولت، معیشت مردم را بهبود ببخشد.

گشایش اقتصادی از بورس انرژی می‌گذردامیر خانی  با اشاره به طرح دولت برای گشایش اقتصادی اظهار کرد: دولت به منظور ساماندهی بورس انرژی، عبور از تحریم‌های نفتی و افزایش سطح معیشت مردم به دنبال فروش نفت از طریق اوراق و بورس انرژی است.

این کارشناس حوزه انرژی تصریح کرد: با کاهش مصرف سوخت در کشور، شرایط برای فروش محموله‌های بیشتری از بنزین در کشور فراهم شده است و کیفیت بالای بنزین ایران توانسته بسیاری از خریداران داخلی و خارجی را مجاب به حضور در بورس کند.

 

وی افزود: آگاهی مردم نسبت به بورس انرژی طی سال‌های گذشته افزایش یافته با این وجود رونق بیشتر این بورس نیازمند اطلاع رسانی و افزایش سطح آگاهی مردم و شرکت‌های بخش خصوصی است.

خانی عنوان کرد: ایران با وجود داشتن منابع هیدروکروبی عظیم نباید برای فروش تنها به وزارت نفت اکتفا کند و باید از طریق حمایت از بورس انرژی زمینه را برای حضور بخش خصوصی در مبادلات فراهم کند.

کارشناس حوزه انرژی عنوان کرد: بخش خصوصی به دلیل حضور کمرنگ در تبادلات انرژی تجربه کمی در بازار‌های بین المللی دارد و به منظور تقویت این بخش باید اقداماتی در راستای حمایت از حضور بهتر در بازار‌های جهانی صورت گیرد.

وی افزود: بازار‌ها ویژگی و قرارد‌ادهای مخصوص به خود را دارد و حضور بخش خصوصی در این بازار نیازمند آگاهی به مبادلات تجاری در بازار انرژی را دارد.

خانی عنوان کرد: با توجه به ظرفیت‌های فراوان انرژی در کشور، طرح فروش اوراق نفتی از طریق بورس انرژی می‌تواند ضمن تامین منابع مالی مورد نیاز دولت، معیشت مردم را بهبود ببخشد این مهم زمانی محقق خواهد شد که تمام زوایا این طرح مورد بررسی قرار گیرد و سررسید این طرح در پایان همین دولت باشد.

ابن کارشناس حوزه انرژی بیان کرد: فروش نفت به شکل اوراق قرضه اقدامی مقطعی و کوتاه مدت است که می‌تواند بدهی دولت بعدی را به شکل بی سابقه‌ای افزایش دهد.

*******************************************
منبع ” میزان
#صبای عدالت آریانا
#SAAOK

توسط goodnews

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *