در پی تاکیدات رئیس قوه قضائیه صورت گرفت

مدیرکل نظارت بر زندان‌های کل کشور از استقرار دو نفر از دادیاران دیوان عالی کشور در زندان تهران بزرگ به منظور رسیدگی به مشکلات زندانیان خبر داد.

به گزارش مرکز رسانه قوه قضاییه، مهدی مهرانگیز، دادیار دیوان عالی کشور و مدیرکل نظارت بر زندان‌های کل کشور از استقرار دو نفر از دادیاران دیوان عالی کشور در زندان تهران بزرگ به منظور رسیدگی به مشکلات زندانیان خبر داد و عنوان کرد: یک هفته پیش از پایان ماه مبارک رمضان در معیت دادستان کل کشور بازدیدی از زندان تهران بزرگ به عمل آمد. این بازدید، در راستای تاکیدات رئیس قوه قضاییه به منظور ارزیابی وضعیت محکومان مالی انجام شد.

مدیرکل نظارت بر زندان‌های کل کشور خاطرنشان کرد: دادستان کل کشور در جریان این بازدید دستور داد تا دو نفر از دادیاران دیوان عالی کشور، مشکلات زندانیان به ویژه محکومان مالی را مورد بررسی قرار دهند؛ به همین منظور از روز گذشته به مدت سه روز در زندان تهران بزرگ مستقر شدیم و به صورت چهره به چهره مشکلات و درخواست‌های زندانیان را مورد رسیدگی قرار می‌دهیم.

وی با بیان اینکه گزارش کاملی در خصوص مشکلات موجود و پیشنهادات به منظور حل مشکلات زندانیان تهیه شده است، اظهار کرد: در خصوص محکومان مالی، توجه بر احصاء مشکلات آن‌ها و ارائه راهکار‌هایی به منظور حل این مشکلات بود. محکومان مالی بیشتر در زمینه رسیدگی به درخواست اعسار خود گلایه‌مند بودند.

مهرانگیز در ادامه عنوان کرد: از برخی از حوزه‌های قضایی شهرستان‌های استان تهران محکوم و یا متهم به ندامتگاه تهران بزرگ معرفی می‌کنند که لازم است دادیار ناظر زندان از این شهرستان‌ها در زندان مستقر باشند تا بتوانند به صورت دائمی به مشکلات زندانیان رسیدگی کنند.

مدیرکل نظارت بر زندان‌های کل کشور تصریح کرد: یکی از مشکلات، فاصله قابل توجه زندانی با خانواده خود است؛ برای مثال در مواردی خانواده زندانی در یکی از شهرستان‌های شرقی تهران سکونت دارند و برای ملاقات با زندانی باید فاصله قابل توجهی را طی کنند. پیشنهاد ما این است که بازداشتگاه‌هایی موقت در غرب و شرق تهران با ظرفیت‌های کم ایجاد شود.

وی گفت: در خصوص اتباع بیگانه نیز پیشنهاد شد تا با کمک دولت‌های مربوطه و وزارت دادگستری متهمانی که امکان انتقال آن‌ها به کشور متبوعشان فراهم است، به کشور خود منتقل شوند.

مهرانگیز در پایان با تاکید بر لزوم ایجاد اشتغال برای زندانیان اظهار کرد: سازمان زندان‌ها باید در این زمینه بیشتر نقش آفرینی کند؛ چرا که این موضوع سبب بازاجتماعی شدن زندانیان خواهد شد.

انتهای پیام/

***********************

منبع : میزان

توسط goodnews

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *