فرایند واکسیناسیون زندانیان سراسر کشور از روز پنجشنبه مورخ ۷ مرداد سال جاری از زندان اوین آغاز شد و طی این فرایند بسیاری از مددجویان دز اول واکسن را دریافت کردند.

فرایند واکسیناسیون زندانیان سراسر کشور از روز پنجشنبه مورخ ۷ مرداد سال جاری از زندان اوین آغاز شد و طی این فرایند بسیاری از مددجویان دز اول واکسن را دریافت کردند.
 توجه به زندان و سلامت زندانیان یکی از مهم‌ترین سیاست‌های دستگاه قضایی در دوره «تحول و تعالی» محسوب می‌شود و از ابتدای شیوع کرونا در کشور، با سیاست‌های اتخاذ شده اعم از اعطای مرخصی، مجازات‌های جایگزین، تبدیل مجازات و… زندان‌های سراسر کشور همواره در زمینه کنترل و مهار ویروس کرونا عملکرد قابل قبولی به اذعان مسئولان بهداشت و درمان کشور داشته اند.

دستور رئیس قوه قضاییه برای پیگیری تسریع در روند واکسیناسیون زندانیان کل کشور

۲۸ تیرماه سال جاری بود که حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای، رئیس قوه قضاییه در جلسه شورای عالی قوه قضاییه با اشاره به گزارش رئیس سازمان زندان‌ها درباره تدابیر به کار گرفته شده در جهت کنترل سویه دلتای بیماری کرونا در زندان‌های کشور به دادستان کل کشور به عنوان نماینده قوه قضاییه در ستاد ملی مقابله با بیماری کرونا دستور داد موضوع تسریع در روند واکسیناسیون زندانیان کل کشور را در این ستاد پیگیری کند.

محمدمهدی حاج محمدی، رئیس سازمان زندان‌ها نیز در این جلسه با اشاره به تدابیر به کار گرفته شده در این سازمان برای جلوگیری از شیوع بیماری کرونا و کنترل سویه دلتا در زندان‌های کشور، از واکسیناسیون مددجویان زندانی در ندامتگاه‌های تهران خبر داد.

وی گسترش این طرح در سطح کشور را نیازمند تمهید ستاد ملی مبارزه با کرونا و در اولویت قرار دادن زندانیان در طرح‌های واکسیناسیون عمومی دانسته و از برنامه ریزی برای اعطای مرخصی به زندانیان واجد شرایط در این ایام خبر داد.

پیگیری دادستان کل کشور و رئیس سازمان زندان‌ها برای واکسیناسیون زندانیان

در نهایت با پیگیری‌های به عمل آمده از سوی حجت الاسلام والمسلمین منتظری، دادستان کل کشور به عنوان نماینده قوه قضاییه در ستاد ملی مقابله با بیماری کرونا و رئیس سازمان زندان ها، فرایند واکسیناسیون زندانیان سراسر کشور از روز پنجشنبه مورخ ۷ مرداد سال جاری همزمان با عید سعید غدیر خم از زندان اوین آغاز شد.

حدود ۹ هزار نفر از مددجویان و پرسنل در زندان‌های تهران واکسینه شدند

حشمت الله حیات الغیب، مدیرکل زندان‌های استان تهران در این مراسم از واکسینه شدن حدود ۹ هزار نفر از مددجویان و پرسنل در برابر کرونا خبر داد و گفت: در زندان زنان واقع در شهرستان ری ۲۰۰ نفر واکسینه شدند و واکسیناسیون مابقی زندانیان نیز در حال اجراست.

مدیرکل زندان‌های استان تهران خاطرنشان کرد: تاکنون واکسیناسیون حدود ۳۰ درصد از مددجویان انجام شده است.

عملکرد مثبت زندان‌های کشور در مهار کرونا از زبان معاون بهداشت وزارت بهداشت

علیرضا رئیسی، معاون بهداشت وزارت بهداشت نیز در این مراسم با مثبت ارزیابی کردنن عملکرد زندان‌های کشور در مهار و کنترل اپیدمی کرونا گفت: در این زمینه خیلی خوب عمل شده و در زندان‌های جمهوری اسلامی ایران نسبت به زندان‌های سایر کشور‌ها در مهار و کنترل اپیدمی کرونا بسیار خوب عمل شد.

معاون بهداشت وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: فکر می‌کنم که سیستم قرنطینه معکوسی که در زندان‌ها ایجاد شد، یک مدل خوبی بود و در این شرایط به خوبی جواب داد.

کاهش ۴۵ درصدی تراکم زندان‌ها با اعطای مرخصی به زندانیان

معاون بهداشت وزارت بهداشت تصریح کرد: کار دیگری که انجام شد، موضوع کاهش تراکم زندان‌ها بود و اعطاء مرخصی‌ها بسیار توانست در این زمینه کمک کند. بر اساس آمار‌هایی که رصد کرده ایم حدود ۴۵ درصد کاهش تراکم در زندان‌ها صورت گرفت که بسیار کار خوب و دارای مسئولیتی بود که قوه قضاییه پذیرفت و جای تشکر دارد.

رعایت پروتکل‌های بهداشتی در زندان‌ها بیش از دو برابر رعایت پروتکل‌ها در جامعه است

وی با قدردانی از همکاری سازمان زندان‌ها گفت: تقریبا هر دو هفته یکبار گزارش کل زندان‌های کشور را از نظر حوزه سلامت رصد می‌کنیم و داریم. درصد رعایت پروتکل‌های بهداشتی در زندان‌ها از میزان رعایت جامعه بیش از دو برابر است.

قرار گرفتن بیش از هشت میلیون و ۶۰۰ هزار نفر در طرح غربالگری ویروس کرونا

سید عبدالله مرتضوی، معاون سلامت، اصلاح و تربیت سازمان زندان‌ها هم در این مراسم از قرار گرفتن بیش از هشت میلیون و ۶۰۰ هزار نفر در طرح غربالگری ویروس کرونا خبر داد و اظهار کرد: حدود ۲۰۰ هزار نفر از زندانیان را در چهار مرحله و چهار پیک با مساعدت همکاران قضایی به مرخصی اعزام شدند.

وی گفت: در این مدت هیچ گونه اپیدمی همه گیر جامعی را داخل زندان‌ها نداشته ایم و این غیر از مساعدت و همراهی همکاران عزیزمان در دستگاه قضایی نبوده است

معاون سلامت، اصلاح و تربیت سازمان زندان‌ها با اشاره به پیگیری روزانه ریاست سازمان زندان‌ها در خصوص واکسیناسیون مددجویان گفت: دغدغه سلامت زندانیان برای کل مجموعه نظام جمهوری اسلامی، قوه قضاییه و سازمان زندان‌ها وجود دارد و یکی از دغدغه‌های جدی ما محسوب می‌شود.

روایت مددجویان از وضعیت بهداشت در زندان

در حاشیه این مراسم، به منظور آگاهی از وضعیت بهداشت در زندان‌ها با چند نفر از مددجویان گفتگو کردیم. محمد، یکی از مددجویان زندان اوین که چهار سال است زندانی این زندان محسوب می‌شود، در خصوص وضعیت بهداشتی در زندان گفت: در بند‌ها مواد بهداشتی در اختیارمان است و از نظر بهداشتی مشکلی نداشتیم و فقط لازم است که خود مددجویان دستورالعمل‌های بهداشتی را رعایت کنند.

این مددجو بیان کرد: از لحاظ شیوع کرونا زندان در وضعیت خوبی قرار دارد و هر کس که مشکوک به ویروس کرونا باشد سریعا از سایرین جدا می‌شود.

ارائه روزانه ماسک و لوازم بهداشتی به مددجویان

منصور که از سال ۱۳۹۳ در زندان اوین دوران محکومیت خود را سپری می‌کند در خصوص وضعیت بهداشت در زندان گفت: پیش از کرونا شرایط بهداشتی خوب بود، اما از زمانی که کرونا شیوع پیدا کرد، وضعیت بهداشتی بهتر نیز شده است.

بیشتر بخوانید:
وی بیان کرد: به صورت روزانه ماسک و سایر لوازم بهداشتی در اختیار ما قرار می‌گیرد و ضدعفونی نیز در اختیار ما قرار می‌گیرد.

یک مددجو: اینکه در بیرون گفته می‌شود کرونا کل زندان را دربرگرفته صحیح نیست

این مددجو گفت: اینکه در بیرون گفته می‌شود کرونا کل زندان را دربرگرفته صحیح نیست.

وضعیت بهداشتی زندان از زبان یک مددجوی 

رشید، یکی دیگر از مددجویان که دو سال است در زندان به سر می‌برد، گفت: وضعیت بهداشت در زندان اوین بسیار عالی و خوب است و در تمامی موارد اعم از غربالگری و انتقال فوری مددجویان به درمانگاه، زندان از وضعیت مناسبی برخوردار است.

این مددجو که در بهداری زندان نیز فعالیت داشته است، گفت: مدیریت زندان بسیار قوی است و نگاه ویژه‌ای در این زمینه وجود دارد. برای ملاقات حضوری به منظور گفتن مشکلات به مسئولان زندان‌ها هیچ مشکلی وجود ندارد و در این زمینه مساعدت‌های لازم انجام می‌شود.

وضعیت بهداری زندان از زبان یک مددجو

نادر، یکی دیگر از مددجویان که در بهداری زندان فعالیت می‌کند، در خصوص وضعیت زندان از نظر بهداشت گفت: به محض اینکه احساس می‌شود که بیمار دارای مشکل است، یک لحظه هم درنگ نمی‌شود و پس از انجام پروسه اداری فورا به بیمارستان اعزام می‌شوند.

وی بیان کرد: دقت بسیار زیادی در استفاده از مواد بهداشتی و ماسک در زندان صورت می‌گیرد و اندرزگاه‌ها به صورت مرتب ضدعفونی می‌شوند. در بهداری هیچ تفاوتی میان زندانیان وجود ندارد و بیمار به عنوان بیمار دیده می‌شود و به سایر مسائل توجه نخواهد شد.

———————————–
منبع:میزان
#صبای عدالت اریانا

توسط goodnews

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *